Parlamentní listy: Ministr Brabec k nařčení z podpory spalovací lobby - Absolutní spekulace

Poslanec TOP 09 Michal Kučera nařkl ministra životního prostředí Richarda Brabce (ANO), že je při přípravě zákonů ovlivňován lobbistickými skupinami prostřednictvím náměstků. Kučera to prohlásil poté, co sněmovnou úspěšně prošla novela zákona o odpadech, která zakazuje skládkování komunálního odpadu a údajně má nahrávat spalovnám. Brabec to v odpovědi čtenářce ParlamentníchListů.cz odmítl a označil za spekulace.

Čtenářka Damšíková se Brabce zeptala, jak bude reagovat na tvrzení poslance TOP 09 Kučery. “Pan poslanec Kučera v reakci tlumočí názory pana Kropáčka z Hnutí Duha, které se spojilo se skládkovací lobby, aby společně zabránily návrhům zakázat v ČR po roce 2023 nebo 2024 skládkování. Když se tak totiž stane, skládkaři přijdou o svůj velký byznys,“ tvrdí ministr Brabec.

 

Chceme předcházet vzniku odpadů a dosáhnout maximální možné recyklace

Podle něj je tvrzení Kučery absolutně spekulativní a vytržené z kontextu. Prý to není podložené žádnými faktickými údaji.

“V první řadě chceme docílit předcházení vzniku odpadů a dosáhnout na maximální možnou recyklaci s následným materiálovým využitím. Teprve pak podpoříme u materiálově nevyužitelných odpadů energetické využití odpadu a tím směřujeme k úplnému odklonu odpadu ze skládek,“ vysvětlil Brabec.

 

Peníze z EU vystačí na dvě spalovny. To není podpora spalovací lobby

V návrhu operačního programu Životního prostředí je prý k dispozici 53 milionů eur určených na modernizaci zařízení pro energetické využívání odpadů.

“Tyto finance by mohly stačit na vybudování maximálně 2 velkých spaloven s celkovou odhadovanou kapacitou 400 tisíc tun ročního využití odpadů. Myslím, že to rozhodně není žádný důvod tvrdit, že bychom já či moji náměstci jakkoliv podporovali spalovací lobby,“ prohlásil Brabec.

 

Celá reakce ZDE.

Zdroj: www.parlamentnilisty.cz

 
 
 
Ministertvo průmyslu a obchoduEFEKTSTEO   

Projekt je realizován z finančních prostředků Státního programu na podporu úspor energie a využití obnovitelných zdrojů energie pro rok 2008 – část A – program EFEKT